« Studeni 2018 »

Mjesta i gradovi u Hrvatskoj

ZAGREB

Mitovi i legende - Zašto puca Grički top

Sa staroga tornja Lotrščaka na zagrebačkom Griču, svakoga se dana, točno u podne, oglasi top, koji uplaši i uznemiri na tisuće gradskih golubova. Zagrepčani u tome trenutku ravnodušno provjere svoje satove, a neupućeni turisti preplašeno gledaju kamo bi se sakrili, kao da je počeo rat.

Prema legendi Grički se top oglašava svakodnevno u podne u slavu jednoga događaja s kraja XVI. stoljeća, kad su Zagrepčani hicem iz močnoga topa s Griča preplašili i otjerali Turke, koji su se pod vodstvom Hasan-paše Predojevića ulogorili na desnoj obali Save, prije svoga poraza kod Siska 22. lipnja 1593. godine.

"BIJELI ZAGREB"

U doba kada se najviše izgrađivao zagrebački Donji grad, u drugoj polovini XIX. i početkom XX. stoljeća, pročelja novih prelijepih zgrada zabljesnula su u svim nijansama svijetlih boja, koje su se dojmile svakoga tko je prvi put kročio u Zagreb. Otuda naziv "Bijeli Zagreb grad".

JARUNSKO JEZERO - "ZAGREBAČKO MORE"

Od nekadašnjih rukavaca Save i šljunčara na njezinoj lijevoj obali, velikim urbanističkim i građevinskim zahvatom u drugoj polovini osamdesetih godina prošlog stoljeća, napravljeno je glasovito športsko i rekreacijsko središte, mjesto okupljanja i zabave tijekom cijele godine. Sastoji se od tri međusobno povezana jezera, Velikoga, Maloga i 2.200 metara duge veslačke staze.

SVEUČILIŠTE U ZAGREBU

Sveučilište u Zagrebu (lat. Universitas Studiorum Zagrabiensis) najstarije je sveučilište s neprekidnim djelovanjem u Hrvatskoj i među najstarijima je u Europi. Sveučilište je 2009. godine proslavilo 340 godina postojanja. Danas u svom sastavu ima 29 fakulteta, 3 akademije, jedan interdisciplinarni studij i jedan sveučilišni centar, te Sveučilišni računski centar i studentske centre u Zagrebu, Sisku i Varaždinu.

VARAŽDIN

"BAROKNI GRAD"

Sa svojom povijesnom baroknom arhitekturom, Varaždin je jedan od najljepših gradova u Hrvatskoj. Godine 1209. dobio je status slobodnoga grada, a 1464. kralj Matija Korvin potvrđuje grb grada koji je i danas znamenje Varaždina. Od 1756. do 1776. bio je glavni grad trojedine kraljevine Hrvatske, i tada je doživio najveći procvat. To je bilo u doba kasnog baroka i rokokoa, pa su mnoge varaždinske crkve i samostani, palače i kuće izgrađene u tim stilovima.

Danas se u Varaždinu, početkom jeseni, održava i poznati glazbeni festival "Varaždinske barokne večeri".

GROBLJE NAJLJEPŠE U EUROPI

Varaždin krase brojni parkovi, cvjetni nasadi, a posebno je znamenito gradsko groblje - vrhunski spomenik parkovne arhitekture. Oblikovano je nakon 1905. po zamislima H. Hallera kao perivoj s njegovanim šišanim biljem po baroknim uzorima i svojevrsna je turistička znamenitost.

ZADAR

SVETI DONAT - zaštitni znak grada

Predromanička crkva Sv. Trojstva, od XV. st. Sveti Donat, najpoznatija je zadarska građevina sagrađena početkom IX. st. na površini antičkoga foruma. U njezine temelje ugrađeni su mnogobrojni ulomci antičke arhitekture, koji su vidljivi otkad je očišćen forum, a na kojima se za vedrih proljetnih mjeseci sunča zadarska mladež.

Crkva ima kružnu osnovu sa tri potkovaste apside, a svojim neobičnim izgledom ističe se među ostalim zadarskim spomenicima, i po njoj je grad prepoznatljiv.

U Sv. Donatu ljeti se održavaju koncerti ozbiljne glazbe.