« Srpanj 2018 »

Misli globalno, djeluj lokalno!

Cilj je našeg projekta pokušati podići svijest  mještana oko postupanja s otpadom kako bi se  povećao broj stanovnika uključenih u organizirani odvoz otpada i smanjio broj divljih odlagališta otpada. Mi učenici pri tom očekujemo da ćemo kroz ovaj projekt naučiti kako se može biti aktivan građanin, odnosno kako učinkovito sudjelovati u rješavanju problema u zajednici. Očekujemo da ćemo na akciju potaknuti i barem dio vas koji dosad niste  promišljali koje sve probleme i posljedice mogu prouzročiti divlja odlagališta odnosno nepropisno postupanje s otpadom.

U našem smo dosadašnjem istraživanju otkrili tridesetak lokacija (a koliko doznajemo ima ih još) na koje su neki od mještana dovezli razni otpad  ne misleći da divlja odlagališta:

- ugrožavaju  naše podzemne i nadzemne vode

- pogoršavaju  kvalitetu zraka

- da pojačavaju rizik od požara i eksplozija i utječu na promjenu klime

- da pospješuju neplodnost tla

- da ugrožavaju opstanak nekih biljnih i životinjskih vrsta, a povećavaju populaciju

drugih  (najviše   štakora i drugih glodavaca)

- da ugrožavaju zdravlje ljudi.

Dovoženjem otpada u  šumu, na polje ili u potok, oni koji to čine, riskiraju i da budu kažnjeni i to kaznom  koja može stajati kao nekoliko godina plaćanja  odvoza otpada. Inspekcije za zaštitu prirode sve su učestalije na terenu i jedno raščišćavanje dvorišta premještanjem otpada u obližnju šumu, nesavjesnog mještana može stajati i do 5.000 kuna. To je prema Zakonu o otpadu propisana kazna za fizičku osobu.

Ukoliko inspekcija ne otkrije počinitelja,  može kazniti općinu i to iznosom od 100.000 - 500.000 kuna. Novih cesta, vodovoda, sportske dvorane …. neće biti ukoliko općina, po naredbama inspekcija stalno bude prisiljena sanirati divlja odlagališta.

Doznali smo da je za prošlogodišnju sanaciju odlagališta Šibe u Miholcu, općina odvojila oko 10.000 kuna. Brojna druga odlagališta još čekaju sanaciju. Dva veća (jedno od njih nalazi se između naselja Gornji Fodrovec i Zistovec uz županijsku cestu Križevci-Zaistovec-Komin) za koja je inspekcija već naredila sanaciju, prema procjenama općinskih vlasti, općinu bi moglo stajati čak oko 2 milijuna kuna.

Mislite li da bi se novac koji je općina dosad, i koji će još morati utrošiti na sanaciju divljih odlagališta  mogao korisnije utrošiti. I mi tako mislimo, zato vas pozivamo da promislite kako dalje postupati s otpadom.

U nastavku ćemo vam predložiti što možete učiniti.

U općini se možete raspitati o uvjetima uključivanja u organizirani odvoz otpada. Naknada za  odvoz otpada je 55 kuna mjesečno. Sav vaš komunalni otpad, tvrtka koncesionar odvozit će iz vašeg domaćinstva 2 puta mjesečno. U naknadu od 55 kuna mjesečno uključene su i dvije akcije odvoza glomaznog otpada iz vašeg domaćinstva. Za akciju odvoza krupnog otpada možete pripremiti stari otpadni namještaj i različiti krupni neopasni otpad. O točnim  datumima odvoza krupnog otpada obavijestit će vas tvrtka koncesionar.

U ovom tekstu htjeli bismo vas upozoriti i da sav komunalni otpad nije smeće, odnosno da je puno sastojaka otpada pogodno za daljnju preradu (recikliranje). Zato kad bacate komunalni otpad  imajte na umu i sljedeće:

• papir i staklo možete odložiti u zelene otoke razmještene na 7 lokacija na području općine
  • građevinski otpad može se predati u reciklažno dvorište Komunalnog poduzeća u Cubincu, tamo se također mogu predati i sve vrste plastike, elektronički otpad, metalni otpad, staro motorno ulje
  • stare baterije možete po vašoj djeci poslati u školu jer ih i mi skupljamo, a također ih možete predati u reciklažno dvorište Komunalnog poduzeća Križevci
  • stare gume možete predati u Robni centar u ulici Nikole Tesle u Križevcima ili kod svakog vulkanizera
  • stare akumulatore možete predati u tvrtku Friš u Koprivničkoj 4, u Križevcima
  • uginule životinje na poziv će iz vašeg dvorišta odvesti djelatnici Vetrinarske stanice Križevci
  • ambalažu od pesticida  možete predati u lokalne fitoapoteke u dane kad su organizirane akcije prikupljanja

Ovakvim ponašanjem doprinijet ćete zaštiti prirode, boljoj budućnosti za svoju djecu ali i gospodarstvu naše zemlje, a tada  ćete bolje živjeti i vi. Naime, istraživanja su pokazala da se  zemljama EU (gdje se još 2004. godine recikliralo čak 36% otpada), na 10.000 tona prerađenog otpada otvara oko 240 radnih mjesta. U slučaju spaljivanja iste količine otpada  otvara se svega 40 novih radnih mjesta, a u slučaju odlaganja svega 10 novih radnih mjesta.

Molimo vas da razmislite o nabrojenim činjenicama i pokušate promijeniti svoje postupanje s otpadom.

Misli globalno,djeluj lokalno!

Učenici 8.a OŠ Sveti Petar Orehovec