« Ožujak 2024 »

vijesti...vijesti...
Svjetski dan učitelja
Autor: Gordana Ščetar, 5. 10. 2017.

Povodom Svjetskog dana učitelja prenosimo poruku  Ministrice znanosti i obrazovanja Prof. dr. sc.  Blaženke Divjak.

Učitelji su krvotok prijeko potrebnih promjena

Drage kolegice i kolege, učiteljice i učitelji, nastavnice i nastavnici, profesorice i profesori!

Vaše je mjesto ključno u životu svakog vašeg učenika i studenta jer svakog dana imate zadovoljstvo zajedno s njima graditi njihovu budućnost, ali i preuzimati odgovornost da ih opremite prijeko potrebnim znanjem, alatima i stajalištima za uspješan i sretan život.

Mislim da ništa bolje ne potvrđuje koliko naši učitelji vrijede i koliko su motivirani, ali i koliko ste vi u njih ulagali, kao što to potvrđuju mnogobrojni međunarodni uspjesi i medalje naših učenika i studenata i to u paleti predmeta i područja.

Tijekom čitavoga svoga profesionalnog života poput vas poučavam mlade naraštaje koji bi svojom energijom, entuzijazmom i znanjem trebali probuditi Hrvatsku i u potpunosti sam svjesna položaja u kojem se danas nalaze učitelji, nastavnici i profesori.

Bez motiviranih učitelja nema osmijeha na licima djece pri pomisli na školu, a mislim da upravo to svaki roditelj očekuje od najvažnije reforme društva.

Osim povećanja materijalnih sredstava, moramo vratiti i onaj davno izgubljeni društveni status ljudima koji odgajaju našu djecu tako da se uz valoriziranje rada učitelja omogućava dodatno obrazovanje i poboljšanje uvjeta rada.

Javne politike mog tima, ljudi koji dolaze upravo s terena i imaju osjećaj za učitelje koje predstavljamo u ovome doista velikome resoru, idu u smjeru suočavanja s mnogobrojnim izazovima, s ciljem poboljšanja materijalnih prava učitelja, za što je u proračunu za iduću godinu predloženo dodatnih 400 milijuna kuna. Uz to planiramo i mnogobrojne projekte koji će poboljšati uvjete učenja i poučavanja, a osim iz državnoga proračuna financirat će se milijardama kuna iz europskih fondova.

Poruka valoriziranja znanja i zalaganja učiteljima i suradnicima diljem Hrvatske bila je jasna i kada sam pozvala stotine ljudi iz stručnih radnih skupina koji su izdvojili svoje dragocjeno vrijeme kako bi pripremili kurikularne dokumente za najvažniju reformu društva - politika kontinuiteta moja je deviza. Svaki daljnji korak bit će dobro promišljen, pripremljen i proveden. U tom procesu računam na vašu potporu i suradnju.

Pozivam vas sve, bez obzira na mjesto u kojem poučavate, da kritički promišljate svoju ulogu i široko sagledate moguće pozitivne dosege reforme obrazovanja. Naime, učenici i studenti u Hrvatskoj ne smiju biti zakinuti u odnosu na svoje vršnjake u ostalim državama Europske unije. S druge strane, niti jedna reforma ne može uspjeti ako se ne provodi u razredu u kojem učitelji zajedno s učenicima istražuju i pronalaze najbolje načine učenja i poučavanja.

Zbog vas, učitelja željnih konačnog iskoraka u obrazovanje 21. stoljeća, reforma ponovno kreće i pozitivne reakcije s terena daju mi još više hrabrosti i odlučnosti u svladavanju mnogobrojnih izazova koji su pred nama. Svaka kap čini slap optimizma i vjere u pozitivne promjene i Hrvatska ih s vama može provesti.

U povodu Svjetskog dana učitelja, koji vidim kao praznik svih onih koji su na bilo koji konstruktivan način uključeni u obrazovni sustav, želim vam u učenju i poučavanju ushićenost, kreativnost i entuzijazam jer rezultati su vidljivi i mjerljivi i sigurna sam da zajedno možemo probuditi Hrvatsku. Domoljublje se očituje u ulaganju u kvalitetno obrazovanje.

Samo zajedno možemo stvoriti priliku za promjenu i stoga vas pozivam da zajedno gradimo školu za život, a ne za ocjenu.

Vaša ministrica, Blaženka Divjak